Stav nemovitosti při jeho pořizování je faktorem s dlouhodobým efektem na náklady spojené s pořízením a provozováním či už pro bydlení nebo jako investici.
Stanovení velikosti při výběru nemovitosti je pro kupujícího celkem snadné. Patří to mezi ty první záležitosti. Každý kupující by mněl mít jasno o velikosti nemovitosti, proč ji kupuje a na co ji potřebuje. Podle toho stanoví počet pokojů a m2. Když si nejste jistí tímto kritériem, je to důsledkem neúplného nadefinování potřeb a kritérii, které se koupi pokoušíte naplnit.
Umění kompromisu Vám pomůže přejít touto fází rychle a s pozitivním výsledkem. 
Seznam kritérií pro výběr Vaši nemovitosti by měl být natolik rozsáhlý, aby mohl být flexibilní a mohl se měnit. Pokud ovšem netrváte na každém kritériu v seznamu, což je dobře. 
Každý seznam by měl obsahovat alespoň 5 základních kritérií, jež by na našem seznamu určitě neměly chybět.
Rozpočet pro koupi nemovitosti je tou základní otázkou, kterou bychom se měli zabývat jako první.  Jsme ochotní zaplatit za budoucí nemovitost? A kolik?
Jakmile jsme připraveni na koupi, pouštíme se do hledání. Zamýšlíme se nad svou situací a důvody pro koupi nemovitosti. Jak koupit nemovitost pro sebe nebo kvůli investici? Dostaví se první problémy, které je potřeba vyřešit. Typ nemovitosti, počet pokojů, výměra, dispozice, použité materiály a měsíční náklady.
V dnešní době lidé kupují nemovitosti ze dvou důvodů.

První je koupě nemovitosti pro sebe a svou rodinu.“Abychom bydleli v krásném vysněném domě“.
Druhý důvod je koupě nemovitosti jako investice, která uchová jmění a bude se zhodnocovat a vydělávat.