V dnešní době lidé kupují nemovitosti ze dvou důvodů.

První je koupě nemovitosti pro sebe a svou rodinu.“Abychom bydleli v krásném vysněném domě“.
Druhý důvod je koupě nemovitosti jako investice, která uchová jmění a bude se zhodnocovat a vydělávat.

Toto jsou dvě základní myšlenky lidí při záměru koupit nemovitost. Ale koupě nemovitosti není nic snadného, rychlého a bez starostí. Když vlastníme nemovitost, musíme se o ni starat a investovat čas a peníze, a to po celou dobu trvání našeho vlastnictví.

Rozhodnutí koupě nemovitosti

Koupě nemovitosti patří mezi vážné životní rozhodnutí, nakolik je finančně náročná. Většina běžných lidí se s koupí nemovitostí setkává 2 až 3 krát za život. Při koupi nemovitosti míváme nejistoty ohledně správného rozhodnutí.


Při koupi nemovitosti si musíme položit následující otázky:

Mám koupit a kdy mám koupit nemovitost?

Co přesně chci koupit a jak si vybrat správně?


Proč chceme vlastnit nemovitost?

Vlastnit nemovitost dává pocit jistoty. Pokud vlastníte nemovitost, je Vašim majetkem, o kterém rozhodujete vy.

Když vlastním nemovitost, ve které bydlím, dává nám to pocit seberealizace. Mohu realizovat a vytvářet bydlení podle sebe. Uskutečnit své představy v bydlení, představit to svým kamarádům a známým. Jedině co nás omezuje, jsou naše finance. Jestliže máme bydlení vytvořené podle sebe cítíme se emocionálně bohatší a spokojenější. 

Pokud jste výhodně koupili a máte to jako investici do budoucna a postupem času prodáte svou nemovitost se ziskem, tak na tom slušně vyděláte. 

Jestli Vaši nemovitost pronajímáte, máte pravidelný příjem, kde se Vaše investice zhodnocuje. Můžete si klidně vzít úvěr, nebo do nemovitosti uložit své úspory. Při koupi nemovitosti na hypotéku, splátky pokryjete z nájmu, ale po splacení nemovitost zůstává Vám a je jenom na Vás jak s ní naložíte dál. 

Nemovitost si necháte, máte zajištění na důchod, máte pravidelný příjem a stále jste majitelem nemovitosti. Jste bonitní klient pro stát, banky, realitní kanceláře, zaměstnavatele, finanční poradce, rodinu apod.

Jakmile jste schopní podstoupit riziko a naučíte se chodit v pronájmech, většina investorů si časem koupí více nemovitostí, které má k pronájmu, ze kterých má pravidelný příjem. Na účtu nebo v hotovosti se Vám točí peníze v desetitisících. Z každého pronájmu si dokážete něco nechat pro sebe, nebo můžete vše dávat na hypotéku a mít kratší dobu splatnosti.

Na každou nemovitost budete mít samostatnou hypotéku a pokud vyslyšíte naše doporučení, nemovitosti budete mít pronajatý po celé období splacení hypoték. A když už budete na důchodě, budete mít zajímavý majetek, který můžete prodat nebo dále výhodně pronajímat a k Vašemu důchodu si slušně přilepšit.

Vždy bude výhodnější financovat nemovitosti z vlastních zdrojů. No v dnešní době je to velice obtížné. Když se naučíte chodit v hypotékách a neskočíte na lep bankám, finančním poradcům a dalším poskytovatelům půjček, tak můžete spokojeně spát.