Stanovení velikosti při výběru nemovitosti je pro kupujícího celkem snadné. Patří to mezi ty první záležitosti. Každý kupující by mněl mít jasno o velikosti nemovitosti, proč ji kupuje a na co ji potřebuje. Podle toho stanoví počet pokojů a m2. Když si nejste jistí tímto kritériem, je to důsledkem neúplného nadefinování potřeb a kritérii, které se koupi pokoušíte naplnit.

Kupuji byt pro sebe

Když klient žije sám, většinou se rozhoduje mezi 1 a 2 pokojovým bytem. Převážně se jedná o nákup nemovitosti na kratší období, nakolik je situace jednotlivce v blízké budoucnosti nejasná. V tomto případě je vhodné zaměřit se na investiční kriteria. Proto volte nemovitost s dobrou likviditou, možnosti pronájmu a rychlého prodeje. Základem je dobrá kupní cena, kde je možný výnos z prodeje nebo nájmu a pokryje náklady na splátky úvěru nebo návratnost Vašich vložených úspor.

Kupuji nemovitost pro rodinu

Když kupuji nemovitost pro rodinu, měla by mít minimálně 70m2 a dispozici 3+1, aby 3 a 4 členná rodina mohla žít v spokojenosti a harmonii. Při větší možnosti našeho rozpočtu se obracíme na koupi nebo výstavbu rodinného domu. Zde je potřeba poradit se s odborníkem, aby jsme získali co největší přidanou hodnotu za co nejnižší náklady.

Koupě pro investici

Při koupi nemovitosti na pronájem nás zajímá dispozice, která je, co se týče ceny a výnosnosti tou nejlepší volbou. V tomto případě hovoříme o bytě s dispozici 2+1. Menší byty mají více plusu při investici než ty větší.

Zásadním kritériem je výše výnosu a likvidita. Dobře koupené menší byty o rozloze 2+kk nebo 2+1 relativně 1+1 nebo 1+kk umožňují dosažení výnosu ve výši nejméně 4 až 5 % ročně. U větších bytů se výše výnosu a návratnosti investice snižuje výškou pořizovací ceny. U bytu 3+kk a větší, výnosnost obvykle dosahují 3 až 4,5% ročně.

Likvidita naši investiční nemovitosti je pro nás důležitým kritériem. Menší byt ve velkém městě prodáte rychleji než větší. Kupujících bude víc a snadněji si vyřídí hypotéku nebo půjčku. Při prodeji větší nemovitosti a větší ceně musíte počítat s menší likviditou nebo výraznou slevou.

Negativním faktorem menších nájemních bytů je relativně časté střídání nájemníků. Průměrná doba jednoho pronájmu menšího bytu bývá obvykle jeden až dva roky.

Dispoziční řešení

Dispoziční řešení a orientace podle světových stran je kritériem, ve kterém se nejzásadněji odráží osobní preference a životní styl kupujících. Z tohoto důvodu neexistuje jednoznačné vyjádření co daná nemovitost v dispozičním řešení nebo orientaci má nebo nemá mít. Čím větší je předešlá zkušenost kupujícího, tím je jednodušší rozhodnutí při těchto kritériích.

Mít možnost vytvořit dispoziční řešení podle představ je ideální, no realizace je možná jen v případě výstavby novostavby.

V případě výstavby je vhodné poradit se s odborníkem (architekt, projektant), který dokáže nejen vyřešit problémy daného prostoru. Na základě Vašich potřeb dostanete ideální návrh rozložení prostoru a řešení daného problému. Profesionální rádce a jeho odborné rady jsou k nezaplacení. Chyby a nedostatky v dispozičním řešení bývají často nákladným a těžko napravitelným problémem.

Většina lidí preferuje teplo a slunce - jižní a západní stranu. Při koupi nemovitosti existuje několik pravidel, které byste měli mít na paměti. Nejen v případě bytu ale i u jiných nemovitostí je vhodné volit tu nemovitost, která je orientovaná na víc než jen jednu světovou stranu.

V případě domu a větších bytu je vhodné, aby orientace na světové strany ladila s dispozicí a účelovým využitím místností. Noční část by se mněla orientovat na východ nebo sever a denní část na západ nebo jih.