Stav nemovitosti při jeho pořizování je faktorem s dlouhodobým efektem na náklady spojené s pořízením a provozováním či už pro bydlení nebo jako investici.

Hlavním nákladem pro nás je pořizovací cena dané nemovitosti. Proto bychom měli nákupu nemovitosti věnovat dostatečný čas a odborné studium nebo si nechat poradit od profesionála v oboru.Je výhodné, když si necháte nemovitost zkontrolovat nebo ocenit. Dostanete podklady pro reálnou hodnotu Vaši investice. Máte v rukou velkou výhodu pro případné vyjednávání a znáte stav dané nemovitosti. V konečném důsledku můžete tyto informace využít pro odhad celkových nákladů. Samozřejmě tyto informace jsou spojené s dalším nákladovým faktorem a tím je režie a provozování dané nemovitosti a další investice do oprav a rekonstrukce.

Příklad z praxe

Pokud zamýšlíte koupit nemovitost v hodnotě cca 2 mil. a profesionální kontrola a odhad nemovitosti odhalí, že daná nemovitost má hodnotu 1,8 mil. a rekonstrukce Vás vyjde na dalších 400 tis. Při měsíčních nákladech na provozování ve výši 8 tis. Je výhodné investovat do kontroly nemovitosti 4000 tis. korun a víte, že máte hledat dál, nebo vyjednat slevu 300 tis. A koupit nemovitost za 1,7 mil. Tady je investice relativně dobrá a v budoucnu dokážete nemovitost prodat bez ztrát.

Z dlouhodobého hlediska provozní náklady nejsou nepatrná položka. Odvíjí se jak od energetické efektivnosti (úspornosti) nemovitosti, tak i od nákladu na údržbu (modernizaci).

Věk nemovitosti

Na Českém trhu s nemovitostmi, převládají nemovitosti starší než 25 let. Tyto nemovitosti jsou často krát předražené. Jejich stav je otázkou a kvalita provedení těžko zjistitelná. V menší míře natrefíme na novostavby, které jsou staré do 5 let. Ve velkých městech byla posledních pár let masivní výstavba, kde je také často krát otázka kvality, nakolik nemálo developerů staví bytové a rodinné domy s jediným cílem, a to vydělat co nejvíce peněz a kvalita provedení a použitých materiálu jsou až na posledním místě. Proto při výběru novostavby od developerské společnosti je potřeba dávat si velký pozor. Je potřebné si danou společnost proklepnou na internetu, přizvat si odborníka ze stavebnictví aby ohodnotil stav nemovitosti a použitých materiálů. Aby se Vám nestala podobná věc jako například rodinně Ulčikových. Ti koupili na předměstí Brna byt 3+1 v novostavbě od Developera. Všude na okolo samé novostavby bytových a rodinných domů. Občanská vybavenost žádná, infrastruktura vázne. Ale potraviny, kavárnu tato lokalita měla. Naše rodina Ulčikových měla dvě malé děti, které jedno chodilo do školky a druhé na základní školu. Manželka vozila každý den ráno děti do školky a školy a po obědě je vyzvedávala a spolu jezdili domů. manžel byl celé dni v práci. Ulčíkovi se rozhodli pro koupi tohoto bytu proto, že měli výhodnou cenu a chtěli byt na dlouhou dobu. Když koupili byt v novostavbě měl 1 rok. Byli tam menší nedostatky, na které dostali kosmetickou slevu a developer přislíbil, že vše dá do pořádku. Ale po dvou letech bydlení nebyly závady odstraněny a vyskytli se další. Praskání omítek, nefunkční zvonek, profukovaní oken, zatékání ze střechy apod. Proto se rozhodli Ulčíkovi byt prodat a koupit si nový byt opět v novostavbě v úplně jiné lokalitě a od jiného developera. Zlé zkušenosti už měli, a proto si dávali větší pozor. Velká výhoda byla koupě bytu v čase výstavby hrubé stavby. Dispozičně se jim byt upravil podle představ a dostali vybavení bytu v standardů. Starý byt prodali se ztrátou 300 000 Kč. Do nového bytu si museli koupit nové zařízení a děti přejit do nové školky a školy. Cely pruběh vystavby bytového domů sledovali společne ze svím dozorem, aby se znova nenechali nachytat.

Ale vraťme se ke stavu nemovitosti, všeobecně platí, že novostavby mají vyšší hodnotu jako staré nemovitosti.

U novostaveb platí, že mají nižší provozní náklady, často až o polovinu. No proto jsou novostavby dražší zhruba o 30% oproti starším nemovitostem. Starší nemovitosti bývají v horším stavu, mívají mnoho technických nedostatků. Hlavně co se týče bytů ve starších bytových domech.

Při koupi nemovitosti, například bytu bychom se měli zaměřit na rizika, které nás čekají při koupi staršího bytu nebo novostavby. S rizikem je spojena výška nákladu.